Gra w dziewięć - Ilości

28 stycznia, 2016

Gra w dziewięć – Ilości

Gra w dziewięć ma na celu ukazanie,jak w dziesiątkowym systemie liczenia powstają jednostki wyższego  rzędu.

Do gry potrzebujemy tacę ,na której znajduje się

-9 pojedynczych koralików na specjalnej prostokątnej podkładce  (9 jednostek)

-9 dziesiątek

-9 setek

-1 tysiąc

Tu jest informacja jak zrobić samemu  pomoc do gry w 9

Potrzebujemy mały pojemnik (niekoniecznie) oraz matę (prezentacje możemy zrobić na małym dywaniku jeśli nie mamy maty) Tu instrukcja jak uszyć małą matę matematyczna do gry w dziewięć.

Zaproś dziecko i razem z tacą z materiałem przejdźcie do stolika. Rozłóż matę tak ,aby jedności znajdowały się po prawej stronie.

Rozpocznij układanie złotego materiału wzdłuż prawego brzegu maty,układając koraliki od góry. Kładź perły i licz kolejno 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

4

Gdy dojdziesz do dziewięciu powiedz: „Jeśli dodamy jeszcze jedną perłę- jedną jedność, będziemy mieli dziesięć jednostek, dziesięć jednostek to tyle samo co 1 dziesiątka. ” Weź dziesiątkę z tacy , pokaz dziecku i odłóż jedności do małego pojemnika.

5

Następnie przejdź do liczenia dziesiątek: jedna dziesiątka ,dwie dziesiątki,trzy dziesiątki itd. ,gdy dojdziesz do dziewiątej dziesiątki powiedz : „Gdy dodamy jeszcze jedną dziesiątkę będzie tyle samo co jedna setka.

Weź jedną setkę i odłóż dziesiątki. Przeliczaj setki ,kładź je jedna na drugiej ,gdy dojdziesz do dziewiątej setki ,powiedz: „Jeśli dołożę jeszcze jedną setkę to będziemy mieli tysiąc.

8

 

Weź kostkę tysiąc. Odłóż setki.

Dziecko potrzebuje powtórzyć ćwiczenie kilkakrotnie.

Gra w dziewięć – Ilości

Skomentuj
Prezentacja 2
Zapisana historia w drzewach
Prezentacja 3
Słoik fasoli

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *