Mamo, czy ślimak ma mózg ?

Czerwiec 08, 2015

I od tego pytania zaczęła się „lekcja” o ślimakach. Pózniej padły pytania ze strony starszego-czy ślimak to płaz ,młodszy na to -nie, to robak 🙂 ? Jak oddycha , gdzie wychodzi kupa ślimakowi , czy słyszy dzwięki, jak sie porozumiewa ? No i mama musiała sie przygotować i poznać życie slimaków :).

Ślimaki inaczej nazywane brzuchonogami , przemieszczaja sie za pomoca brzucha i nogi jednoczesnie ,stąd pewnie nazwa brzuchonogi. Opanowały cały świat , żyja w wodzie i na lądzie , jedyne czego jeszcze nie robia to nie lataja . Ślimak nie cieszy się wielką sympatią (no może tylko dzieci) jest szkodnikiem głównie upraw rolników i ogrodników. Rok temu dzieci przekonały sie o tym , gdy babci działkę opanował pomrów wielki , obślizły „typ” bez muszli. Babcia znalazła na nie ciekawy sposób-stawiała im piwo w pojemnikach ,okazały sie smakoszami tego specyfiku :).

Ślimaki to mięczaki, tak jak małże czy głowonogi ( i tu zaczął się drugi temat ,ale o tym kiedy indziej). Gdzie ślimaki występują? Może będzie łatwiej jak napisze gdzie ich napewno nie spotkamy- Arktyka i Antarktyda. Mamy odmiany lądowe i wodne w tym słodkowodne i morskie. Ślimaki dostosowały się do róznych warunków: pustynnych , oceanicznych, żyją w jaskinich , na skalistych wybrzeżach. Podobno w samej Polsce żyje ok. 200 gatunków.

Największe zdziwienie u dzieci było wtedy ,gdy dowiedziały się , że otwór oddechowy tego mięczaka nie znajduje się w miejscu gdzie je, ale zupełnie innym.

-Mamo ,jak to ,to którym otworem on oddycha?

1

Otóż otwór oddechowy u ślimaka znajduje się u podstawy muszli po jego prawej stronie. Ślimaki maja albo płuca albo skrzela. No i okazało się oczywiście , że ślimak ma mózg 😉 ,który jest nazywany zwojem mózgowym.

-A co z ta kupą? Kupa ślimaka wychodzi dziurką ,która znajduje się w przedniej części w niewielkiej odległości od otworu oddechowego , pod górną krawędzią muszli, zwana wargą.

Ślimak ma głowę a na niej 2 lub 4 czułki, na jednej parze czułek znajduja się oczy. A  muszla-zwierzę rodzi sie już z nią , jest to tzw. muszla embrionalna. Powstaje z wydzieliny gruczołów płaszcza.

2

.Ślimaki posiadają zmysł węchu, wzroku i równowagi. Nie posiadają zmysłu słuchu. Narząd węchowy znajduje się na końcach 4 czułek.

 

Ślimaki są roślinożerne, drapieżcy i glonożercy. Moga jeść także mięso z innych ślimaków i żywią się padliną. Do rozdrobnienia i zdrapywania pokarmu służy im tarka  ,duża ilośc małych ząbków .

Rozmnażaja sie wewnętrznie lub zewnętrznie, są rozdzielnopłciowe lub obojniaki.

Cykla życia slimaka: składanie jaj, rozwój zarodkowy, satdium larwy, estywacja -sen letni i /lub hibernacja, wzrost, zaloty, kopulacja i zapłodnienie.

Ślimaki mogą żyć od 2 do 5 lat.

3

Największy ze ślimaków  to Achatina -afrykański , roślinożerny ślimak lądowy. Rekordzista waży 463 g, a długość jego muszli wynosi 38.6 cm.

 

Na zakonczenie lekcji o ślimakach wybraliśmy sie na ich poszukiwanie i rozpoznawanie w terenie.

Niestety nasze poszukiwania tego dnia nie przyniosły rezultatu,temperatura prawie 30 stopni i susza nie sprzyjały wyjściu ślimaków naprzeciw nam .

6

Zapewne wrócimy do lekcji w bardziej sprzyjajacych okolicznosciach.

Skomentuj
Tiramisu bezglutenowe ,bez cukru,bez krowiego mlekaNie ma to jak zabawa na świeżym powietrzu….

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *