Mamo, czy ślimak ma mózg ?

08 czerwca, 2015

I od tego pytania zaczęła się „lekcja” o ślimakach. Pózniej padły pytania ze strony starszego-czy ślimak to płaz ,młodszy na to -nie, to robak 🙂 ? Jak oddycha , gdzie wychodzi kupa ślimakowi , czy słyszy dzwięki, jak sie porozumiewa ? No i mama musiała sie przygotować i poznać życie slimaków :).

Ślimaki inaczej nazywane brzuchonogami , przemieszczaja sie za pomoca brzucha i nogi jednoczesnie ,stąd pewnie nazwa brzuchonogi. Opanowały cały świat , żyja w wodzie i na lądzie , jedyne czego jeszcze nie robia to nie lataja . Ślimak nie cieszy się wielką sympatią (no może tylko dzieci) jest szkodnikiem głównie upraw rolników i ogrodników. Rok temu dzieci przekonały sie o tym , gdy babci działkę opanował pomrów wielki , obślizły „typ” bez muszli. Babcia znalazła na nie ciekawy sposób-stawiała im piwo w pojemnikach ,okazały sie smakoszami tego specyfiku :).

Ślimaki to mięczaki, tak jak małże czy głowonogi ( i tu zaczął się drugi temat ,ale o tym kiedy indziej). Gdzie ślimaki występują? Może będzie łatwiej jak napisze gdzie ich napewno nie spotkamy- Arktyka i Antarktyda. Mamy odmiany lądowe i wodne w tym słodkowodne i morskie. Ślimaki dostosowały się do róznych warunków: pustynnych , oceanicznych, żyją w jaskinich , na skalistych wybrzeżach. Podobno w samej Polsce żyje ok. 200 gatunków.

Największe zdziwienie u dzieci było wtedy ,gdy dowiedziały się , że otwór oddechowy tego mięczaka nie znajduje się w miejscu gdzie je, ale zupełnie innym.

-Mamo ,jak to ,to którym otworem on oddycha?

1

Otóż otwór oddechowy u ślimaka znajduje się u podstawy muszli po jego prawej stronie. Ślimaki maja albo płuca albo skrzela. No i okazało się oczywiście , że ślimak ma mózg 😉 ,który jest nazywany zwojem mózgowym.

-A co z ta kupą? Kupa ślimaka wychodzi dziurką ,która znajduje się w przedniej części w niewielkiej odległości od otworu oddechowego , pod górną krawędzią muszli, zwana wargą.

Ślimak ma głowę a na niej 2 lub 4 czułki, na jednej parze czułek znajduja się oczy. A  muszla-zwierzę rodzi sie już z nią , jest to tzw. muszla embrionalna. Powstaje z wydzieliny gruczołów płaszcza.

2

.Ślimaki posiadają zmysł węchu, wzroku i równowagi. Nie posiadają zmysłu słuchu. Narząd węchowy znajduje się na końcach 4 czułek.

Ślimaki są roślinożerne, drapieżcy i glonożercy. Moga jeść także mięso z innych ślimaków i żywią się padliną. Do rozdrobnienia i zdrapywania pokarmu służy im tarka  ,duża ilośc małych ząbków .

Rozmnażają się wewnętrznie lub zewnętrznie, są rozdzielnopłciowe lub obojnaki.

Cykl życia ślimaka: składanie jaj, rozwój zarodkowy, stadium larwy, estywacja -sen letni i /lub hibernacja, wzrost, zaloty, kopulacja i zapłodnienie.

Ślimaki mogą żyć od 2 do 5 lat.

3

Największy ze ślimaków  to Achatina -afrykański , roślinożerny ślimak lądowy. Rekordzista waży 463 g, a długość jego muszli wynosi 38.6 cm.

Na zakonczenie lekcji o ślimakach wybraliśmy sie na ich poszukiwanie i rozpoznawanie w terenie.

Niestety nasze poszukiwania tego dnia nie przyniosły rezultatu,temperatura prawie 30 stopni i susza nie sprzyjały wyjściu ślimaków naprzeciw nam .

6

Zapewne wrócimy do lekcji w bardziej sprzyjajacych okolicznosciach.

Skomentuj
Tiramisu bezglutenowe ,bez cukru,bez krowiego mlekaNie ma to jak zabawa na świeżym powietrzu….

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *