Poszukiwanie skał

27 czerwca, 2016

Poszukiwanie skał

Na dzisiejszą prezentacje zabierz dziecko na spacer,na poszukiwanie skał . Weźcie ze sobą  np. pudełka po jajkach. Do niego będziecie zbierać Wasze skały.

Oprócz tego przygotuj w domu 1 płytka drewnianą (przykleimy na niej znalezione skały) lub płytę mdf , klej  i permanentny czarny pisak.

Wyjaśnij, że geologia jest nauką, która bada historię Ziemi, a historia ta zapisana jest w skałach. Zachęć dziecko, by powiedziało słowo geologia. Powiedz dziecku, że wyjdziecie  na spacer ,aby nazbierać kilka skał, które znajdą na zewnątrz. Daj  dziecku pudełko do jaj i zabierz je na spacer.

Nasz spacer nie był daleko od domu ponieważ ,chłopcy szybko zorientowali się ,że ostatnio przywiezione kamienie mogą kryć niesamowite skarby.

Po powrocie do domu wybierzcie kilka najciekawszych kamieni i stwórzcie swoją domową kolekcje. Przyklejcie je do tablicy , gdy dzieci jest więcej każde może podpisać swoje kamienie. Na górze płytki napisz „Kolekcja skał”. Możecie dodać datę itp.

Rozszerzenia:

1#

Jeśli mamy możliwość zdobyć jakiś zestaw skał ,możemy ubarwić lekcje takim pokazem

2#

My zapoznaliśmy się z podstawowym podziałem skał (magmowe, osadowe, metamorficzne).

3#

Chciałam przybliżyć chłopcom w jaki sposób powstają poszczególne skały więc zrobiliśmy małą prezentację.

Co potrzebujemy ?

  • folia aluminiowa
  • świecowe kredki 4- 5 kolorów
  • temperówka
  • nożyczki
  • szklanka
  • gorąca woda

geologia montessori

Utnij 3 kawałki folii aluminiowej. Na każdej z nich utrzyjcie kupki ze świecowych kredek.

Zaczęliśmy od skały magmowej. Weź szklankę ,nalej do niej gorącą wodę i ostrożnie włóż do niej jedną z kupek utartych kredek w folii aluminiowej, zamieszaj rozpuszczające się kredki wykałaczką lub patyczkiem delikatnie aby nie uszkodzić folii, a następnie wyjmij folie ze szklanki włóż na kilka minut do lodówki.

W czasie kiedy „skała magmowa” zastyga w lodówce ,zajmij  się kolejną .

Weź drugą folie ze startymi kredkami i również włóż do gorącej wody  , tym razem po ok 10 sekundach  wyjmij i ostudź.

geologia montessori skały

Czas na trzecią skałę – delikatnie złóż folię a następnie zgnieć mocno aby połączyć wiórki z  kredek . Następnie rozwiń ostrożnie skałę z folii.

15

A taki jest efekt końcowy (od lewej skała magmowa, osadowa i metamorficzna )

111 16 geologia montessori skały

geologia rodzaje skał

Po przez taką prezentację bardzo obrazowo można przedstawić dzieciom w jaki sposób tworzy się poszczególna skała.

4#

Do kolejnej prezentacji zrobiłam  kartę – tabele z podziałem skał, ich zdjęciami ,opisem , duże karty ze zdjęciem i nazwą skały oraz karty z opisami , ciekawostkami . Pomocne było też nasze pudełko ze skałami .

Najpierw zapoznaliśmy się z informacjami ogólnymi: dlaczego badamy skały, skład skały , poznaliśmy podstawową klasyfikacje wcześniej teraz poszerzyliśmy  to o podział poszczególnych skał magmowych ,metamorficznych i osadowych. Poznaliśmy nowe słowa i ich znaczenia  m.in. : petrologia, laminacja, foliacja, skała klastyczna itp.

Następnie chłopcy korzystając z kart z poszczególnymi skałami poznawali ich nazewnictwo , poklasyfikowali zdjęcia skał wg tabeli ( magmowe, osadowe , metamorficzne) i wykorzystali pudełko skał i minerałów ,które wcześniej zakupiłam tu.

Dla tych ,którzy byliby zainteresowani kartami można je zakupić u mnie tu, są wydrukowane, zalaminowane i maja zaokrąglone brzegi.

5#

Poznaliśmy również kilka najsłynniejszych  budowli świat wykonanych ze skał. Kupiłam figurki tu . Oczywiście w ruch poszły również nasze skały z pudełka.

Przejrzeliśmy również dwie ciekawe książki . Pierwsza to „Cuda Świata” Wydawnictwa ARTI. Druga to „Planeta Ziemia”  Olesiejuk.

ksiązki  12

Im starsze dzieci tym więcej będą chciały się dowiedzieć . Podstawową lekcje  można przeprowadzić już z 2,5 latkiem.

Skomentuj
Szorstkie Litery MontessoriWstęp do astronomii
Wszystkie komentarze (21)
  • Karolowamama
    27 czerwca, 2016 o 22:37

    W ramach DnW tez bawiliśmy się geologią i paleontologią. U nas 6 i 2 latek. Dzieci uwielbiają takie tematy. Jak my się bawiliśmy możesz przeczytać tu: […] Read MoreW ramach DnW tez bawiliśmy się geologią i paleontologią. U nas 6 i 2 latek. Dzieci uwielbiają takie tematy. Jak my się bawiliśmy możesz przeczytać tu: http://karolowamama.blogspot.com/2016/06/dziecko-na-warsztat-iii-geologia-i.html Read Less

    Reply
  • karolowamama
    27 czerwca, 2016 o 22:55

    mogę prosić o karty>?

    Reply
  • Agnes
    28 czerwca, 2016 o 07:12

    Podziwiam wkład pracy, ja też mam w planach lekcje o skałach, ale na razie nasz roczniak zjadłby jak cukiereczki :) p.s. może bym się ja chociaż […] Read MorePodziwiam wkład pracy, ja też mam w planach lekcje o skałach, ale na razie nasz roczniak zjadłby jak cukiereczki :) p.s. może bym się ja chociaż przygotowała, jakbyś podzielił się materiałami. Read Less

    Reply
    • anettaart
      @Agnes
      28 czerwca, 2016 o 22:51

      Proszę o wiadomość w tej sprawie na maila anetta-art@wp.pl , wyślę karty.

      Reply
  • bozenna
    29 czerwca, 2016 o 07:03

    bardzo prosze o karty ze skalami Zaangazowana babcia

    Reply
    • anettaart
      @bozenna
      29 czerwca, 2016 o 11:24

      Witam Cieszę się ,że są takie babcie :) .Moja też była taką zaangażowana osobą w moją edukacje. Proszę o wiadomość na maila anetta-art@wp.pl i podeślę karty. […] Read MoreWitam Cieszę się ,że są takie babcie :) .Moja też była taką zaangażowana osobą w moją edukacje. Proszę o wiadomość na maila anetta-art@wp.pl i podeślę karty. Pozdrawiam serdecznie Anetta Read Less

      Reply
  • Przemek
    08 czerwca, 2017 o 14:01

    Witam, będę wdzięczny za karty na przemek.petit@gmail.com. Pozdrawiam

    Reply

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *