Torfowiska, las i kleszcze

19 kwietnia, 2016

Wybraliśmy się na wycieczkę do lasu i na łąkę, przy okazji okazało się ,ze owa łąka to niezłe  torfowisko. Było dość chłodno ,jednak spacer po naszej okolicy daje dużo miłych wizualnych doznań i jak zwykle zamienia się w ciekawą lekcję.

W lesie napotkaliśmy wywrócone drzewa, co bardzo wzbudziło ciekawość chłopaków oraz zdziwienie ,że zwykła dziura po korzeniu ma nawet swoją nazwę (wykrot).

A najlepszą zabawą były oczywiście skoki przez przewrócone drzewa i biegi przez ścieżki.

Wracając do domu mogliśmy jeszcze popatrzeć co się dzieje na stawach.

Po powrocie do domu okazało się , że przynieśliśmy ze sobą pasażera na gapę – kleszcza. Całe szczęście ,że mamy w zwyczaju z takiej wyprawy rozebrać się i sprawdzić czy ktoś „na nas nie siedzi „. Kleszcz nie zdążył zagościć na skórze syna ,strzepaliśmy go ze skarpety i skubaniec wylądował w toalecie w muszli.

Po wycieczce było mnóstwo pytań ,więc trzeba było przedstawić dzieciom trochę więcej informacji.

Przygotowałam tacę a niej pojemnik z torfem, karty ze zdjęciami i opisami (torf, kleszcze ,wykrot) ,oraz karty opisujące warstwy lasu.

Poczytaliśmy i torfowiskach i torfie

Torfowisko jeden z typu mokradeł, jest to teren stale podmokły, o podłożu trudno przepuszczalnym, pokryty zbiorowiskami roślin bagiennych i bagienno-łąkowych, wytwarzających torf. Powstaje w obniżeniach terenu na podłożu nieprzepuszczalnym lub w zarastających zbiornikach wodnych.

Torf to skała osadowa , powstała w wyniku obumarcia i niecałkowitego rozkładu roślin w warunkach nadmiernej wilgoci i słabego dostępu powietrza. Jest najmłodszym węglem kopalnym ,zawiera mniej niż 60 % węgla. W wyniku kolejnych procesów ,związanych z przykryciem młodszymi osadami – ciśnienie nadległych warstw osadów, wzrostu temperatury oraz pozbyciem się resztek tlenu, po upływie milionów lat ,torf zamienia się w węgiel brunatny i następnie węgiel kamienny. Torf używany jest rolnictwie i ogrodnictwie (nawozy, ziemia ogrodnicza, do produkcji doniczek), Jako opał w postaci torfu opałowego lub półkoksu oraz w medycynie (np. kąpiele borowinowe)

Wykrot to wgłębienie w ziemi ,które powstało przez wyrwanie z korzeniami i przewrócenie się drzewa ,najczęściej na skutek porywistego wiatru , fali wezbranej rzeki, lawin a także uderzenia pioruna

Porozmawialiśmy o kleszczach

Kleszcz to gatunek pajęczaka z rodziny kleszczowatych. Żyje głównie w lasach, na paprociach ,roślinach leśnych, również łąkach.Atakuje liczne ssaki, ptaki i człowieka. Nie nassana samica osiąga długośc 4 mm. Ssąca samica może zwiększyć swoja masę 200 razy. Może przenosić choroby takie jak bolerioza ,wirusowe zapalenie płuc,anaplazmoza oraz kleszczowe zapalenie mózgu,rzadziej babeszjoza, tularemie i riktesje.

Mówiliśmy o tym w jaki sposób zmniejszyć ryzyko przyniesienia nieproszonego gościa do domu na swoim ciele:

  • nosić szczelne obuwie i ubranie ,zakrywające większość ciała,
  • stosować środki odstraszające kleszcze ,
  • o ile to możliwe nie wchodzić w wysokie trawy i tereny gęsto zakrzewione
  • po każdym pobycie w plenerze starannie obejrzeć swoje ciało – szczególnie skórę głowy, uszy, szyję , a szczególnie miejsca w zagięciach rąk ,kolan, pachwin itp.

A co jeśli już znajdziemy kleszcza na skórze ,jak należy go usunąć ,aby zrobić to właściwie. Na tej stronie znaleźliśmy rysunek jak to zrobić.

Na koniec Kacper układał karty „warstw lasu”.

Skomentuj
Cykl życia motylaPomóż mi zrobić to samemu

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *