Układ Słoneczny DIY

04 września, 2016

Układ Słoneczny DIY 

W dzisiejszym wpisie pokaże pomysł na Układ Słoneczny, który zachwycił mnie na kursie Montessori. Pomoc do prezentacji Układu Słonecznego bardzo mi się spodobała więc dzielę się z Wami sposobem jej wykonania.

Potrzebujemy:

 • drążki / wrzeciona  8 sztuk  (moje maja długość 25 cm i średnicę 2 cm – na drążki nawiniemy sznurki )
 • patyczki do lodów 8 sztuk ( jako zakończenie drugiej strony sznurka )
 • sznurki woskowane ( lub inne ) w 9 różnych kolorach ( moje mają  grubości 2 mm ( kolory sznurków możemy sami sobie wybrać, nie muszą być takie same jak moje)

Długości sznurków:

– brązowy dł 280 cm , pomarańczowy dł. 328 cm , niebieski dł. 370  cm, czerwony dł. 448 cm , fioletowy dł. 998 cm , różowy dł. 16,47 m , zielony  dł.  30,90 m , biały dł. 47,17 m ,  żółty dł. 100 cm, (można zaokrąglić przy zakupie)

 • kolorowy papier techniczny 9 kolorów (próbowałam drukować na kolorowym papierze rysunkowym i kolorowym papierze ksero ,ale niestety wydruk przebija z drugiej strony, co nie wygląda dobrze. )
 • folia do laminowania format A4 ( ja użyłam 2 x 80 micron )
 • laminator
 • nożyczki
 • drukarka
 • karty z opisami poszczególnych planet ( z jednej strony opis planety , z drugiej strony nazwa danej planety –Planety Układu Słonecznego – karty z opisami
 • 173 szt. drewnianych  korali w kolorze naturalnym o średnicy 14 mm (można kilka awaryjnych, jakby jakiś koral  przepadł lub odkryto kolejny księżyć w międzyczasie 🙂 )
 • koperty plastikowe format A4 ,na zatrzask w których będziemy przechowywać gotowe karty z opisami
 • woreczek np. bawełniany  na księżyce
 • worek/torebka bawełniana lub pudełko na całą pomoc
 • gumki recepturki szt 8

Tworzenie pomocy

Ważne :

sznurki wyznaczające odległości danej planety od słońca ,sznurek z  nawleczonymi księżycami  (jeśli planeta je posiada) oraz kartka z opisem konkretnej planety  mają ten sam kolor.

Możemy zacząć od przycięcia sznurków na daną długość, będą to odległości poszczególnych planet od Słońca. Można skorzystać z tej strony wyznaczając odległości wikipedia- układ słoneczny lub z tej http://www.wiking.edu.pl/ ,  długość sznurka jest proporcjonalna do odległości planety od Słońca ,przy czym  1 cm sznurka odpowiada 1 mln km.

– brązowy ( Merkury ) o dł. 60 cm + 10 cm

– pomarańczowy (Wenus ) o dł. 108 cm + 10 cm

– niebieski ( Ziemia )o  dł. 150 cm + 10 cm

– czerwony ( Mars ) o dł. 228 cm + 10 cm

– fioletowy ( Jowisz ) o dł. 778 cm + 10 cm

– różowy ( Saturn ) o dł. 14, 27 m + 10 cm

– zielony ( Uran ) o dł. 28,70 m + 10 cm

– biały ( Neptun ) o dł. 44,97 m + 10 cm

Jak pisałam wcześniej to mój wybór kolorystyczny ,można zrobić wg własnego pomysłu ,ale trzeba pamiętać o tym ,że każda planeta ma mieć inny kolor.

Ja do każdej długości dodałam jakieś 10 cm na zamocowanie sznurka do drążka i patyczka.

Gdy już dotniemy odpowiednie długości sznurków można je przywiązać do drążków, a następnie na nie nawinąć. Do drugiego końca przywiązujemy  patyczek np. do lodów. Aby sznurki się nie odwijały, związujemy gumką recepturką.

Tak wyglądają gotowe drążki ze sznurkami

Teraz przechodzimy do zrobienia naszyjników z korali ,które będą nam pokazywać ilość księżyców poszczególnych planet. Tu również można skorzystać z powyższych linków.

A to ilości obecnie nam znanych księżyców poszczególnych planet : Ziemia 1, Mars 2, Jowisz 67 , Saturn 62, Uran 27, Neptun 14.

I znowu przypominam – jeśli do wyznaczenia odległość Ziemi od Słońca wybraliśmy niebieski kolor ,na taki sam kolor sznurka nawlekamy nasze księżyce.

Jeśli korale będę miały średnice 14 mm ( jak moje ) , długość sznurka 110 cm -ety będą posiadać księżyc) .

Gdy przytniemy sznurki nawlekamy na nie korale i związujemy ,umożliwi to zawieszenie go np. na szyi dziecka.

Trzecim etapem będzie tworzenie kolorowych tabliczek opisowych dla każdej planety , gdzie z jednej strony jest nazwa planety a z drugiej strony opis planety i Słońca. Ja kolorowe tabliczki zrobiłam z kolorowego papieru technicznego ( kolory kart odpowiadają kolorom sznurków poszczególnych planet. Opis i nazwę drukujemy na kartkach .

Gotowe ,wydrukowane karty z opisami laminujemy, a następnie dziurkaczem robimy dziurki aby przepleść sznurek ,który umożliwi nam zawieszenie karty na szyi dziecka. Długość moich sznurków do kart to 100 cm.

Karty gotowe.

A tak wygląda cała pomoc (nasz Układ Słoneczny)

A w tym wpisie Układ Słoneczny prezentacja znajdziecie informację jak przeprowadzić zabawę z dziećmi. Zapraszam

Układ Słoneczny DIY

Skomentuj
Łańcuch setkiUkład Słoneczny w plenerze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *