Wrzeciona
prezentacja 3

17 stycznia, 2016

Wrzeciona

Wrzeciona przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3,5 roku . Celem pedagogicznym tej pomocy jest kształtowanie  pojęcia liczby,głównie w aspekcie mnogościowym , kojarzenie liczby elementów zbioru z symbolem ( cyfrą) ,poznanie i zapamiętanie sekwencji cyfr, ćwiczenia w liczeniu, zapoznanie z zerem i kształtowanie pojęcia zero jako zbioru pustego.

Materiał:

W skład tego zestawu wchodzą dwa drewniane pudełka, z których każde podzielone jest na pięć prostokątnych przegródek. Przegrody są oznaczone kolejno pierwsze pudełko od 0 do 4 i drugie pudełko od 5 do 9, do zestawu potrzebnych jest 45 wrzecion,które umieszczone są w oddzielnym pudełku.

Tak wygląda pomoc:

Ja nasze wrzeciona kupiłam ,natomiast na wielu blogach można znaleść jak samemu zrobić tą pomoc. Tu kilka linków ,które udało mi się znaleść na temat wykonania wrzecion. Można oczywiście stworzyć wrzeciona według własnego pomysłu.

http://mamajenn.com/blog/2009/06/q-tip-counting-trays.html

https://pyjamaschool.wordpress.com/2011/04/27/make-your-own-montessori-spindle-boxes/

http://miescuelitamontessori.blogspot.com/2010/03/spindle-box-hecho-en-casa-homemade.html

http://montessorionabudget.blogspot.com/2009_07_01_archive.html

http://whatdidwedoallday.blogspot.com/2010/04/diy-spindle-box.html

http://makingmontessoriours.blogspot.com/2011/01/spindle-boxes.html

http://createsil.blogspot.com/2012/04/portable-spindle-box.html

http://www.lacasanellaprateria.com/2012/02/materiale-montessori-fai-da-te-i-fuselli/

oraz polski akcent jeden z niewielu  jakie znalazłam  http://www.gagatkitrzy.pl/2013/09/diy-wrzeciona-0-4.html

Prezentacja:

Notka : Jeśli dziecko jest małe należy wprowadzić tylko pierwsze pudełko wrzecion (0-4)

Zaczynamy prezentacje od poproszenia dziecka aby przyniosło pudełka i wrzeciona. W przegródkach znajdują się związane gumką recepturką wrzeciona , ich ilość wyznacza cyfra nad każdą przegródką, pusty pojemnik stawiamy z prawej strony.Możemy rozłożyć dywanik lub matę jeśli mamy. Następnie wyjmij kolejno z każdej przegródki związane wrzeciona, rozwiązuj je i kładź na dłoni dziecka ,przeliczając je głośno. Następnie poproś aby dziecko otrzymane wrzeciona włożyło do pustego pojemnika,głośno odliczając.

W kolejnym etapie gdy już wszystkie wrzeciona znajdą się w pudełku,przeczytaj dziecku cyfry na pojemniku od 1 do 9. Wskaż cyfrę „1”  wymawiając ją głośno i poproś aby dziecko wzięło jedno wrzeciono i włożyło je do odpowiedniej przegródki i jeszcze raz powtórzyło „jeden”. Zróbcie tak ze wszystkimi liczbami od 2 do 9.  Poprawnie wykonane zadanie to włożenie odpowiedniej liczby wrzecion do przegródek i wyczerpanie wszystkich z pudełka. Jeśli natomiast popełni błąd będzie miało za mało lub za dużo wrzecion.

Zabawę można urozmaicić i rozszerzyć np.wkładaniem do poszczególnych przegródek ,gdy :

  • cyfry na pudełku są zasłonięte
  • wkładanie „na wyrywki”
  • przeliczanie „na wyrywki”  wrzecion znajdujących się w przegródkach

W którymś momencie dziecko zainteresuje się przegródką oznaczoną zerem i zapyta nas np. ile tam należy włożyć . Odpowiadamy wtedy ze „nic” ,”zero”,że „zero” oznacza ” nic”. Jeśli dziecko nie zwróci uwagi na pustą przegródkę należy ją pokazać i powiedzieć ,że nie ma w niej wrzecion,”zero” czyli pusty zbór. Możemy wykorzystać tabliczkę z cyfrą „zero” z papieru ściernego ,wodzimy po niej palcem zgodnie z kierunkiem pisania i powtarzamy „zero”,zachęcamy ,aby dziecko zrobiło to samo. Inne sposoby na utrwalenie pojęcia „zera” to przynoszenia wskazanej ilości przedmiotów – 1,5,7,0,3 ; aby klasnęło podaną przez nas  ilość razy ,pomysłów jest wiele.

Mój syn wykorzystuje również wrzeciona do dodawania czy do układania nierówności. W zależności na jakim etapie jest dziecko możemy zawsze urozmaicić pracę z wrzecionami. Można dokupić lub samemu zrobić małe karteczki z cyframi oraz znakami arytmetycznymi.

Wrzeciona można zastąpić jakimiś małymi przedmiotami.

Skomentuj
Szorstkie cyfry
prezentacja 2
Cyfry i żetony
prezentacja 4

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *