Szorstkie litery – DIY
Szorstkie litery to pomoc składająca się z otwartego pudełka i umieszczonego w nim jednego zestawu szorstkich liter. Natomiast zestaw szorstkich liter to 31 płytek o wymiarach od 12 cm x 16 cm do 16 cm x 24 cm a na nich nadrukowane są piaskowe, małe litery pisane. Samogłoski na czerwonych a spółgłoski na niebieskich płytkach. Całość umieszczona jest w drewnianym pudełku o wymiarach 22 x 15 x 11 cm. Tak wygląda oryginał :
Jeśli zamierzamy zrobić sami pomoc ,wymiary tabliczek mogą być wg waszego uznania. Szorstkie litery możemy wykonać na tabliczkach z drewna,wykonać je z kartonu lub brystolu ,który zalaminujemy. Innym pomysłem ,który można zastosować to cienkiej grubości płyta mdf, taka jaka jest stosowana m.in. w ramkach do zdjęć. Litery mogą być wykonane z papieru ściernego , z tkaniny o szorstkiej strukturze itp.
Tak wyglądają moje szorstkie litery ,robione dwa lata temu dla młodszego syna. Pudełko kupiłam na http://www.drewlandia.com.pl/ tu i tu .
Do wykonania moich szorstkich liter użyłam.
- 6 szt. czerwonego bristolu ( format A4)
- 19 szt. niebieskiego jasnego bristolu (format A4 ) każdego koloru można dokupić więcej o 1 szt. w razie jakiejś nie przewidzianej awarii.
- klej introligatorski
- papier ścierny 600 (żółty ,ja miałam szary i taki użyłam )
- pędzel
- specjalna podkładka do wycinania liter
- szablon liter alfabetu a właściwie negatywy liter jeśli litery będą wycinane z papieru ściernego
- nożyczki
- nożyk
- ołówek
- laminator (opcjonalnie)
- folia do laminowania (opcjonalnie , format A4 )
Drukujemy szablony liter . Na kartce na której jest wydrukowana litera przerysowałam ją na lewej stronie i tak uzyskałam odbicie lustrzane, następnie na lewej stronie papieru ściernego przekalkowujemy potrzebne litery. Pamiętaj ,gdy robisz litery z papieru ściernego ,aby przekalkować je na papier w odbiciu lustrzanym. Następnie wycinamy litery. Gdy mamy wycięte wszystkie szorstkie litery, przygotowujemy karty na ,które je nakleimy.
Weź 4 czerwone kartki brystolu i przetnij je na pół. Ja mimo ,że karty są dość grube ,zalaminowałam aby były trwalsze. Obawiałam się czy folia będzie dobrze się trzymać na takiej grubej warstwie ,ale nie było z tym problemu.
Następnie naklej na karty czerwone takie litery a, ą, e, ę, i, o, ó, a na pozostałych dwóch kartach formatu A4 naklej u i y ( u nakleiłam na kartce ułożonej w poziomie , natomiast y w pionie . Przekładaj karty papierem ksero ,a następnie przyłóż karty czymś ciężkim ,aby litery dobrze się przykleiły.
Kolej na spółgłoski. Bierzemy jasno-niebieski brystol i na dużych formatach A4 w pionie naklejamy b, d, f, g,h, j, k, l, ł, p, t, natomiast na kartach ułożonych w poziomie m, n, ń, w. Kolejne 4 kartki przecinamy w połowie i na każdej połówce kartki naklejamy pozostałe litery c, ć, r, s, ś, z, ż, ź. Również musimy przyłożyć karty czymś ciężkim.
Tym samym sposobem możemy zrobić wielkie litery alfabetu.
Szorstkie litery – DIY
Prezentacje z szorstkimi literami już wkrótce.
Wszystkie komentarze (7)
Ania
bardzo fajnie wykonane, chyba zrobię takie literki mojej córci :) Pozdrawiam
ReplyDorota
A gdzie można kupić takie szablony do wycinania liter?
Replyanettaart
@Dorota
Szablony liter brałam z internetu, nie kupowałam bo nigdzie nie znalazłam tak dużych. Nie pamiętam dokładnie skąd są moje, ale na jednym z blogów choćby […] Read MoreSzablony liter brałam z internetu, nie kupowałam bo nigdzie nie znalazłam tak dużych. Nie pamiętam dokładnie skąd są moje, ale na jednym z blogów choćby tu szablony liter można pobrać. Read Less
ReplyJoanna
Od jakiego wieku mozna stosowac takowe literki. Moja coreczka ma 3 latka i chcialam zaczac gdzyz jest troche zainteresowana ale wydaje mi sie ze powinno […] Read MoreOd jakiego wieku mozna stosowac takowe literki. Moja coreczka ma 3 latka i chcialam zaczac gdzyz jest troche zainteresowana ale wydaje mi sie ze powinno dojsc rowniez nauka ich pisania w tym samym czasie, czyz nie ? Pozdrawiam Read Less
Replyanettaart
@Joanna
Proszę zajrzeć do tego wpisu, powinien co nieco wyjaśnić http://edukacjadomowamontessori.pl/szorstkie-litery-montessori/
ReplyPaulina
Skoro używamy papieru ściernego żeby dziecko czuło szorstkość litery to czemu laminujemy tą literę? Przecież laminowanie zaburzy szorstkość. Nie jest to trochę psucie zamierzonego efektu?
Replyanettaart
@Paulina
Pani Paulino, laminujemy samą kartę nie kartę z już naklejoną literą. Litrę naklejamy na zalaminowaną kartę. Laminowanie jest po to, bynajmniej w moim przypadku, aby […] Read MorePani Paulino, laminujemy samą kartę nie kartę z już naklejoną literą. Litrę naklejamy na zalaminowaną kartę. Laminowanie jest po to, bynajmniej w moim przypadku, aby karty słuzyły jak najdłużej. Przy dłuższym uzytkowaniu lub większej ilości dzieci, papier na który nakleimy literkę z papieru szorstkiego ulegnie zniszczeniu. Oczywiście jeśli ktoś ma tylko jedno dziecko i nikt więcej nie będzie używał tego materiału, można zostawić bez laminowania. Pozdrawiam Read Less
Reply