Szorstkie litery - DIY

16 czerwca, 2016

Szorstkie litery – DIY

Szorstkie litery to pomoc składająca się z otwartego pudełka i umieszczonego w nim jednego zestawu szorstkich liter. Natomiast zestaw szorstkich liter to 31 płytek o wymiarach od 12 cm x 16 cm do 16 cm x 24 cm a na nich nadrukowane są piaskowe, małe litery pisane. Samogłoski na czerwonych a spółgłoski na niebieskich płytkach. Całość umieszczona jest w drewnianym pudełku o wymiarach 22 x 15 x 11 cm. Tak wygląda oryginał :

Jeśli zamierzamy zrobić sami pomoc ,wymiary tabliczek mogą być wg waszego uznania. Szorstkie litery możemy wykonać na tabliczkach z drewna,wykonać je z kartonu lub brystolu ,który zalaminujemy. Innym pomysłem ,który można zastosować to cienkiej grubości płyta mdf, taka jaka jest stosowana m.in. w ramkach do zdjęć. Litery mogą być wykonane z papieru ściernego , z tkaniny o szorstkiej strukturze itp.

Tak wyglądają moje szorstkie litery ,robione dwa lata temu dla młodszego syna. Pudełko kupiłam na http://www.drewlandia.com.pl/ tu i tu .

Szorstkie litery - DIY

Do wykonania moich szorstkich liter użyłam.

 • 6 szt. czerwonego bristolu ( format A4)
 • 19 szt. niebieskiego jasnego bristolu (format A4 ) każdego koloru można dokupić więcej o 1 szt. w razie jakiejś nie przewidzianej awarii.
 • klej introligatorski
 • papier ścierny 600 (żółty ,ja miałam szary i taki użyłam )
 • pędzel
 • specjalna podkładka do wycinania liter
 • szablon liter alfabetu a właściwie negatywy liter jeśli litery będą wycinane z papieru ściernego
 • nożyczki
 • nożyk
 • ołówek
 • laminator (opcjonalnie)
 • folia do laminowania (opcjonalnie , format A4 )

Szorstkie litery - DIY

Drukujemy szablony liter . Na kartce na której jest wydrukowana litera przerysowałam ją na lewej stronie i tak uzyskałam odbicie lustrzane, następnie  na lewej stronie papieru ściernego przekalkowujemy potrzebne litery. Pamiętaj ,gdy robisz litery z papieru ściernego ,aby przekalkować je na papier w odbiciu lustrzanym. Następnie wycinamy litery. Gdy mamy wycięte wszystkie szorstkie litery, przygotowujemy karty na ,które je nakleimy.

Weź 4 czerwone kartki brystolu i przetnij je na pół. Ja mimo ,że karty są dość grube ,zalaminowałam aby były trwalsze. Obawiałam się czy folia będzie dobrze się trzymać na takiej grubej warstwie ,ale nie było z tym problemu.

Szorstkie litery - DIY

Następnie naklej na karty czerwone takie litery a, ą, e, ę, i, o, ó,  a na pozostałych dwóch kartach formatu A4 naklej u u nakleiłam na kartce ułożonej w poziomie , natomiast  y w pionie Przekładaj karty papierem ksero ,a następnie przyłóż karty czymś ciężkim ,aby litery dobrze się przykleiły.

Kolej na spółgłoski. Bierzemy jasno-niebieski brystol i na dużych formatach A4 w pionie naklejamy b, d, f, g,h, j, k, l, ł, p, t, natomiast na kartach ułożonych w poziomie m, n, ń, w. Kolejne  4 kartki przecinamy w połowie i na każdej połówce kartki naklejamy pozostałe litery c, ć, r, s, ś, z, ż, ź. Również musimy przyłożyć karty czymś ciężkim.

Tym samym sposobem możemy zrobić wielkie litery alfabetu.

Szorstkie litery – DIY

Prezentacje z szorstkimi literami już wkrótce.

 

 

Skomentuj
Praktyczne życie – wprowadzenieSzorstkie Litery Montessori
Wszystkie komentarze (7)
 • Ania
  17 maja, 2017 o 19:57

  bardzo fajnie wykonane, chyba zrobię takie literki mojej córci :) Pozdrawiam

  Reply
 • Dorota
  05 października, 2017 o 11:07

  A gdzie można kupić takie szablony do wycinania liter?

  Reply
  • anettaart
   @Dorota
   06 października, 2017 o 11:42

   Szablony liter brałam z internetu, nie kupowałam bo nigdzie nie znalazłam tak dużych. Nie pamiętam dokładnie skąd są moje, ale na jednym z blogów choćby […] Read MoreSzablony liter brałam z internetu, nie kupowałam bo nigdzie nie znalazłam tak dużych. Nie pamiętam dokładnie skąd są moje, ale na jednym z blogów choćby tu szablony liter można pobrać. Read Less

   Reply
 • Joanna
  17 czerwca, 2018 o 21:18

  Od jakiego wieku mozna stosowac takowe literki. Moja coreczka ma 3 latka i chcialam zaczac gdzyz jest troche zainteresowana ale wydaje mi sie ze powinno […] Read MoreOd jakiego wieku mozna stosowac takowe literki. Moja coreczka ma 3 latka i chcialam zaczac gdzyz jest troche zainteresowana ale wydaje mi sie ze powinno dojsc rowniez nauka ich pisania w tym samym czasie, czyz nie ? Pozdrawiam Read Less

  Reply
  • anettaart
   @Joanna
   20 czerwca, 2018 o 18:58

   Proszę zajrzeć do tego wpisu, powinien co nieco wyjaśnić http://edukacjadomowamontessori.pl/szorstkie-litery-montessori/

   Reply
 • Paulina
  10 listopada, 2019 o 09:11

  Skoro używamy papieru ściernego żeby dziecko czuło szorstkość litery to czemu laminujemy tą literę? Przecież laminowanie zaburzy szorstkość. Nie jest to trochę psucie zamierzonego efektu?

  Reply
  • anettaart
   @Paulina
   15 listopada, 2019 o 12:35

   Pani Paulino, laminujemy samą kartę nie kartę z już naklejoną literą. Litrę naklejamy na zalaminowaną kartę. Laminowanie jest po to, bynajmniej w moim przypadku, aby […] Read MorePani Paulino, laminujemy samą kartę nie kartę z już naklejoną literą. Litrę naklejamy na zalaminowaną kartę. Laminowanie jest po to, bynajmniej w moim przypadku, aby karty słuzyły jak najdłużej. Przy dłuższym uzytkowaniu lub większej ilości dzieci, papier na który nakleimy literkę z papieru szorstkiego ulegnie zniszczeniu. Oczywiście jeśli ktoś ma tylko jedno dziecko i nikt więcej nie będzie używał tego materiału, można zostawić bez laminowania. Pozdrawiam Read Less

   Reply

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *