Złoty materiał - Bank - jak zrobić

12 lipca, 2016

Złoty materiał – Bank – jak zrobić

Pomoc którą  pokaże jak zrobić to tzw. Bank ,zapoznaje on dzieci z hierarchią i strukturą liczb aż do 9000.

Złoty materiał - bank

Jest to materiał z którym pracowałam ze starszym synem ,za nim udało mi się  zakupić oryginalną pomoc tysięcy i setek z którymi pracuje teraz młodszy syn.

Widok z lotu ptaka

Potrzebujemy :

  • 495 złotych pereł o średnicy 6 mm – moje lub 8 mm -oryginał (plus kilka na zapas ,bo lubią się gubić ,zwłaszcza te pojedyncze)
  • 45 szpilek jubilerskich z haczykiem dł. 75 mm-80 mm do koralików o średnicy 6 mm , przy większych potrzebne są dłuższe 95 mm-100 mm
  • cążki do przycinania drutu (np. do biżuterii lub z warsztatu męża / brata 🙂 )
  • cążki do wyginania drutu
  • Kwadrat setki i sześcian tysiecy pdf – wikisori  lub Kwadrat setki i sześcian tysiecy pdf mummyshomeschool
  •  folia do laminowania (ja użyłam grubszej 2 x 100 micron , jest jeszcze 2 x 80 micron ), format A4 lub A3
  • papier ksero do wydruku kwadratów setek i sześcianów tysięcy
  • drukarka kolorowa
  • laminator
  • nożyczki
  • taśma przezroczysta
  • klej biurowy w sztyfcie

Przygotuj 45 szpilek oraz 450 koralików. Perły oraz szpilki , zakupiłam tu , jednak w tej chwili już ich nie ma, być może koraliki znajdziecie w podobnych odcieniach ,warto zajrzeć na stronę sklepu. Gdyby  ktoś posiadał namiary na inne sklepy to zapraszam do dzielenia się informacją w komentarzach.

Na każdą szpilkę nawlecz po 10 perełek.

Gdy mamy za długie szpilki musimy je przyciąć cążkami do drutu, a następnie na drugim końcu szpilki musimy uformować pętelkę ,używając cążek do wyginania.

Robimy 45 takich łańcuchów dziesiątek.

Na jedności odliczamy po prostu 45 koralików i gotowe

Teraz zaczynamy robić setki i tysiące ,musimy najpierw zdecydować ,który szablon nasz interesuje. Znalazłam dwie wersie, na koraliki 6 mm  mniejszy szablon  i większy ,wielkość jak oryginał czyli koralik 8 mm. Na zdjęciu pokazałam różnice w szablonach i łańcuchach dziesiątek.

złoty materiał - bank

Następnie gdy zdecydowaliśmy co do wielkości naszego złotego materiału, musimy zastanowić się ile potrzebujemy wydrukowanych szablonów ,tak aby stworzyć 45 setek oraz 45 sześcianów.

Gdy już to wiemy , wydrukowane szablony należy wyciąć. Mniejszy szablon ma dodany zapas na łączenie więc tu wszystko jest jasne , natomiast jeśli zdecydujesz się na ten większy warto dodać zapas na łączenie tworząc sześciany ,robiąc to tak jak pokazałam na zdjęciu poniżej

Złoty materiał - bank

Po wycięciu szablonów  trzeba je zgiąć w odpowiednich miejscach aby stworzyć kostkę . Zrobienie tego  przed laminowaniem spowoduje , że po zalaminowaniu będą się łatwiej i równiej składać kostkę.

złoty materiał - bank

Teraz możemy zalaminować szablony. Zazwyczaj na tak duże elementy używam foli do laminowania formatu A3, jest bardziej wydajny, zostaje mniej nie wykorzystanych odpadów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby po podjęciu decyzji co do wielkości kostek tysięcy , wyciąć je ułożyć na danym formacie aby sprawdzić , który będzie lepszy. Ja robiłam sześciany z tego większego szablonu i jednocześnie większy format foli był bardziej korzystny. Nie wiem jak ma się sprawa z tym drugim. Aby wycięte formy nie przesuwały się podczas laminowania można posmarować folię w środku klejem w sztyfcie i wtedy przykleić szablony, złożyć folię i gotowe do laminowania.

Złoty materiał - bank  złoty materiał - bank

Gdy szablony są zalaminowany ,musimy je ponownie wyciąć i zgiąć jak wcześniej, a by utworzyć kostkę.

złoty materiał - bank złoty materiał - bank

Teraz przechodzimy do sklejania szablonu przy użyciu przeźroczystej taśmy. Sklejamy dwie części , na zdjęciu mój sposób łączenia.

I tyle , wystarczy teraz zrobić kolejne 44 szt 😉 .

złoty materiał - bank

Z setkami pójdzie najłatwiej, wydrukuj ,wytnij, zalaminuj, kwadraty gotowe

ZŁOTY MATERIAŁ - BANK 111

Całość trzymam w kartonie.

złoty materiał - bank

Wersja tej pomocy jest jedną z tańszych , wadą tych kostek jest to ,że są lekkie i trudno jest budować wieże w pionie ,trzeba je budować wówczas na podłodze w poziomie.  Można pokusić się o zrobienie samemu kostek drewnianych, ale nie wiem czy to będzie dużo mniejszy koszt niż zakup gotowych pomocy. Może ktoś posiada większą wiedzę w tym temacie niż ja i zechce się podzielić w komentarzach.

Gdy już mamy przygotowaną pomoc, możemy przeprowadzić prezentacje zapoznająca dzieci z hierarchią i strukturą liczb aż do 9000 . Tu lekcja Widok z lotu ptaka.

Złoty materiał – Bank – Jak zrobić

Skomentuj
Tablice Seguina – dziesiątkiWidok z lotu ptaka – złote perły
Wszystkie komentarze (5)
  • Jola
    30 grudnia, 2016 o 17:16

    Super dziękuję

    Reply
  • Anna
    31 grudnia, 2016 o 10:42

    Masz może pomysł gdzie można kupić 8 cm szpilki jubilerskie? Ja znalazłam tylko srebrne i tu cena wychodzi zaporowa.

    Reply
    • anettaart
      @Anna
      31 grudnia, 2016 o 18:08

      Niestety nie. Swego czasu kupowałam na stronie https://www.pasart.pl/, ale po pewnym czasie znikły ze sklepu. Nie wiem czy obecnie się tam pojawiły ponownie.

      Reply
  • Zofia
    06 kwietnia, 2017 o 22:55

    Ten pierwszy tysiąc wydrukowałam na A3. Wyszło dobrze, bo większe.

    Reply

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *